I was raised to face any challenge. - Louie Zamperini

Esej o tragédii

čtvrtek 1. ledna 2015

Zdravím.
Chtěla jsem přijít s něčím novým a hlavně s něčím, co by mě bavilo - a co je lepšího než recenze na knihy? Pokusím se vám v několika slovech shrnout můj názor na daný příběh, jestli mě zaujal, nebo je to dle mého uvážení fraška.
Začínáme zimním příběhem první lásky a zlomeného srdce...


název: Esej o tragédii
autor: Elizabeth LaBanová
přeložil: Štěpán Hnyk

Anotace: Tim Macbeth, sedmnáctiletý albín, nedávno přestoupil na prestižní Irvingovu školu, jejíž motto zní: „Vejdi, přítele najdi a přítelem se staň. Přítel je ale to poslední, co Tim hledá — doufá jen, že absolvuje poslední ročník, aniž by vzbudil příliš pozornosti. Navzdory své snaze zůstat nenápadný se však zamiluje do hvězdy ročníku Vanessy, přítelkyně nejoblíbenějšího studenta na škole. K Timovu překvapení Vanessa jeho lásku opětuje, zároveň ale ví, že pokud jejich cit vyjde najevo, doplatí na to ztrátou svého společenského postavení. Tim a Vanessa svůj vztah tají, a navíc se musejí vypořádat s esejem o tragédii — závěrečnou prací, kterou zadává nejpřísnější učitel na škole. 

Kniha je psána střídavě z pohledu zamilovaného Tima a Duncana, současného čtvrťáka, který zpětně odhaluje celou pravdu o Timovi a Vanesse. Esej o tragédii je působivý příběh o zapovězené lásce a o tom, kam až jsou lidé schopni zajít, aby si uchovali svá tajemství.

Milý Duncane,

když mi řekli, že budeš bydlet v tomhle pokoji, skoro jsem tomu nemohl uvěřit. Nejspíš už víš, co se chystám říct, ale stejně ti to řeknu. Je důležité, abys věděl, proč a jak se všechno přesně událo. Někdo to vědět musí; někdo by možná mohl ty informace využít a neudělat stejnou chybu jako já. Možná. Nevím.

Musím ti říct jednu důležitou věc — a vsadím se o cokoli, že to, co ti tady zanechám, jsi určitě nečekal: ta slova, hudba, příčina mého neštěstí, stejně jako tvoje domnělá nebo skutečná role v tom všem, to všechno ti poslouží mnohem líp, než by ses kdy nadál.

V podstatě ti dávám ten nejlepší dárek. Ten nejlepší poklad, jaký sis mohl přát. Dávám ti materiál pro tvůj esej o tragédii. 

S pozdravem 

Tim

Názor: Kniha je velmi zajímavá, určitě bych jí doporučila všem, kteří prahnou po láskyplných příbězích doplněných špetkou tajemství. Téměř celou dobu čtení jsem neměla ani páru o tom, co je skutečnou pointou, a rozluštění mě opravdu překvapilo. Myslím, že tuto knihu na delší čas nedám z ruky, protože se k ní budu ráda vracet - není to totiž ten typ příběhu, který si jednou přečtete a do konce života se k tomu nevrátíte. Tohle vás přímo vybízí k tomu, abyste se mučili opětovným skenováním řádků. Nakonec je nutno dodat, že i když se jedná o příběh ze školního prostředí a ohranou první lásku, je to pojaté mnohem lépe než ostatní příběhy podobného rázu a určitě to stojí minimálně za přečtení.

Zdroj anotace

A na konec něco málo ode mně pro vás - tady je moje verze Tima - nebo alespoň takhle si ho představuju. Během čtení jsem nemohla přijít na to pravé, ale nakonec jsem to objevila a myslím, že pokud se díky mně rozhodnete tuto knihu rozevřít, rozhodně budete rádi, že jste neměli tak přetěžovanou představivost.
A jestli je tohle hlavní postava, tak prostě musíte začít číst. Protože - řekněme si to na rovinu - je boží.

Obrázky z tumblr.

Žádné komentáře:

Okomentovat

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS